foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
zsnr1@o2.pl                                        tel. 23 697 20 00

Zespół Szkół nr 1

To szkoła dla mnie, dla Ciebie, dla każdego

Zespół Szkół Nr 1 w Działdowie w ministerialnym projekcie „Niepodległa”

Zespół Szkół Nr 1 w Działdowie włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Napisany przez nas projekt wziął udział w konkursie  organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Wśród 257 szkół i placówek oświatowych, które wygrały konkurs znalazła się nasza szkoła. Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie wysokości 12.600 zł z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Starostwa Powiatowego w Działdowie.

W ramach przygotowanego przez nas projektu na uczniów czeka wiele wyzwań i atrakcji. Zaangażowali się oni w przygotowanie wystawy plenerowej na ogrodzeniu budynku szkoły. Wystawa poświęcona zostanie prezentacji pamiątek związanych z odzyskiwaniem niepodległości na Działdowszczyźnie i budowaniem nowego państwa. Wszystkie przyniesione przez uczniów przedmioty, pamiątki rodzinne oraz materiały z rodzinnych archiwów, zostaną sfotografowane, opisane i specjalnie pogrupowane.

Zorganizujemy także dwuetapową wycieczkę o tematyce patriotycznej. Odwiedzimy miejsca związane z wydarzeniami i postaciami historycznymi oraz osiągnięciami okresu II RP. Pierwszy etap naszej wycieczki pod hasłem "Śladami Niepodległej i Józefa Piłsudskiego" zaczniemy od zwiedzania Warszawy. Przewodnik wskaże nam najciekawsze miejsca podczas spaceru śladami II RP, pokaże najważniejsze budynki i opowie o innowacjach z lat 1918 -1939. Drugi etap wycieczki poświęcony jest zwiedzaniu Gdyni, jako miasta będącego jednym z największych osiągnięć II RP. Będzie to spacer historyczno-architektoniczny z przewodnikiem, który opowie nam o tym mieście i jego historii.

Trzecim działaniem naszego projektu jest cykl debat oksfordzkich (zajęcia warsztatowe) dotyczących zagadnień związanych z historią okresu międzywojennego. Do udziału w warsztatach prowadzonych przez trenerów z warszawskiej fundacji Nowy Głos zaprosiliśmy młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu działdowskiego.

Młodzież z naszej szkoły będzie mogła wykazać się również w szkolnym konkursie recytatorskim "Niepodległa w literaturze" oraz w szkolnym konkursie plastycznym o tematyce niepodległościowej, a prace uczniów zostaną zaprezentowane w formie ekspozycji w auli szkolnej.

Angażując w nasze działania środowisko lokalne, przygotowaliśmy ankietę "Mój dziadek, mój tata i ja - z czym kojarzy się nam Niepodległa?", w której wypowiedzą się kolejne pokolenia.

W naszym projekcie nie zabraknie również sportowego akcentu - osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w "Biegu Pamięci - 1918" trasą uwzględniającą miejsca pamięci narodowej.

Czeka nas wiele atrakcji, więc zapraszamy do udziału!

Katarzyna Burchacka

 

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

 

Copyright © 2022 Zespół Szkół nr 1 w Działdowie Rights Reserved.