foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
zsnr1@o2.pl                                        tel. 23 697 20 00

Zespół Szkół nr 1

To szkoła dla mnie, dla Ciebie, dla każdego

 

Myślą przewodnią akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości była idea wolności wywalczana przez Polaków wielokrotnie. Krótki rys historyczny naszej Ojczyzny został zawarty w wypowiedziach narratora, w poezji i w żołnierskich pieśniach. Młodzi widzowie i wykonawcy przebyli ścieżkę historii od rozbiorów Polski przez powstańcze zrywy, totalitarne zniewolenie, aż po obrady Okrągłego Stołu.

W skład scenografii wchodziły mapy Polski najpierw potężnej i królewskiej, później rozdartej, unicestwionej, wreszcie wolnej, odrodzonej. Scenografię wzbogacił także portret Józefa Piłsudskiego, doskonale narysowany węglem przez uczennicę Monikę Smolicz.

Historycznym scenkom towarzyszyły piosenki zagrane z wirtuozerią przez pianistę Jakuba Cieśniewskiego. Wykonywane na kilka głosów pieśni chóru tworzyły podniosłą atmosferę i wywoływały wzruszenie słuchaczy podobnie jak piękna recytacja poezji.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 nie tylko mogą poszczycić się wysokim poziomem wiedzy i intelektualnych zdolności, ale także rozlicznymi talentami. To z ich inicjatywy powstał na potrzeby akademii mały chór, który doskonale wyśpiewał patriotyzm, odwagę i uczucia towarzyszące walce o niepodległość. To oni z zapałem i gorliwością są gotowi służyć swoimi talentami społeczności szkolnej. Obrazując historię, wyrażają zarazem siebie – spadkobierców tradycji narodowej. Nasi uczniowie są twórczy, pomysłowi i bardzo uzdolnieni i dlatego właśnie powstało tak wartościowe dzieło.

Talent i zaangażowanie naszych uczniów docenił zaproszony gość, prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” - pan Zenon Gajewski, który podziękował wykonawcom za bardzo wysoki poziom artystyczny i powiedział, że :”czuć było ducha patriotyzmu na scenie”.

W akademii wzięli udział uczniowie: Juliusz Brzozowski, Wojciech Chojnowski, Jakub Cieśniewski, Krzysztof Domeracki, Kacper Duda, Arkadiusz Gerlej, Bruno Golian, Wiktoria Groblewska, Dominik Jędraszek, Tomasz Kaczorowski, Rafał Kamiński, Cezary Karczewski, Weronika Komoszyńska, Julia Kozłowska, Julia Kwiatkowska, Wiktoria Łozińska, Aleksander Modzelewski, Paweł Niewidziała, Adam Przybyszewski, Julia Ryńska, Mikołaj Skoneczka, Monika Smolicz, Maciej Stokłos, Julia Szymańska, Michał Ślizgi, Klaudia Zielkowska.

Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Iwona Budzichowska – Wasielewska, Aneta Bukowska, Magdalena Żuchowska.

Magdalena Żuchowska

Copyright © 2022 Zespół Szkół nr 1 w Działdowie Rights Reserved.